Osobnosti - umělecké, politické

OSOBNOSTI

Osobnosti umělecké

Lze si vybrat jeden z níže nabízených programů.

SETKÁNÍ S E. A. POEM

2. stupeň a SŠ

životní příběh autora a jeho odraz v poezii i próze

Námětem programu jsou pohnuté životní osudy prvního z prokletých básníků a jeho tvorba. Žáci budou s pomocí divadelních prostředků interpretovat jeho životní příběh. Seznámí se s některými žánrovými a tematickými oblastmi, které se v umělcově díle objevují, a budou zkoumat jejich možnosti a specifika. Jaké impulsy v básníkově životě vedly jeho tvorbu po cestě tajemna, hororu a morbidity?

MÁCHŮV MÁJ

příběh básně MÁJ

Přiblížení života a díla K. H. Máchy a příběhu Máje a jeho postav s využitím dramatu a divadelních technik. Účastníci vstupují do hlavních postav a rozehrávají klíčové okamžiky.

NIKOLA ŠUHAJ

legenda a skutečnost

Interaktivní seznámení se zbojnickou legendou o Nikolu Šuhajovi z Podkarpatské Rusi.

Účastníci programu se přes hru v roli (interaktivní formou dramatické výchovy) a dalším dramatické techniky posouvají v příběhu, seznámí se s dějovou a tematickou linkou legendy, hlavními protagonisty a jejich motivací pro vzájemné jednání. Klíčové situace příběhu účastníci zažijí prostřednictvím osobního zážitku ze setkání s postavami, hry v roli, improvizace a dalšími techniky.

Program využívá různé zpracování známé legendy - literární předlohu Ivana Olbrachta, divadelní inscenaci Divadla Na provázku Balada pro banditu, televizní film Nikola Šuhaj, muzikál MDB Koločava.

DVOŘÁKOVA NOVOSVĚTSKÁ

cesta Čecha do světa

Život a dílo slavného českého skladatele na Zemi i ve vesmíru.

Hrou v roli rozehrávají situace ze skladatelova života. V imaginaci si představují cestu skladatele do USA i zážitky z prvního uvedení jeho slavné symfonie. Na chvíli se také stanou členy i dirigenty pomyslného orchestru.

Osobnosti politické

Milada HORÁKOVÁ

žena hrdinka

Skutečný příběh statečné ženy. Příběh o hrdinství a pohnutém osudu Milady Horákové.

Účastníci se skrze hru v roli seznámí s pohnutým životním osudem Milady Horákové - poslankyně, právničky, bojovnice za lidská práva, kterou 27. června 1950 nechali popravit představitelé KSČ na základě zinscenovaného soudního procesu.

Bratři MAŠÍNOVÉ

Vrazi nebo hrdinové?

Program o druhém a třetím odboji - boji proti komunistické totalitě a aktivitách rodiny Mašinů

Program určený pro studenty gymnázií a středních škol vychází z různých textových materiálů, rozhlasových a filmových dokumentů o druhém a třetím odboji a aktivitách rodiny Mašinů (Josef Mašín - skupina Tři králové, synové Ctirad a Josef Mašínovi; diverzní akce a útěk do západního Berlína).

JAN PALACH 1969

politický aktivista

Dramatická rekonstrukce událostí, které předcházely i následovaly po tragické smrti dvacetiletého studenta v době normalizace.

Účastníci v různých rolích a situacích prozkoumají skutečné události - vztahy uvnitř i vně, různé úhly pohledu atd.

Lze si vybrat jeden z těchto programů.